תוכנית הרשמה הגשת תקצירים שמירה באאוטלוק צור קשר
דר' אירן דיאמנט
מס' ושם המושב מושב מס' 3 - בטיחות האדם במרכז
כותרת ההרצאה טעות, לעולם חוזרת?  הגורם האנושי במועדות לתאונות
מרצה דר' אירן דיאמנט
תקציר

תאונה היא אירוע פתאומי, בלתי צפוי ובלתי מתוכנן הקשור, בדרך כלל, בסוג של כשל בתפקוד, סטייה לא צפויה בביצוע התנהגותי או בתוצאותיו. הגורם הסיבתי לכשל בתפקוד יכול להיות היעדר קשב, פגיעה בשיקול דעת ובקבלת החלטה, זלזול בתקנות או נטילת סיכון מכוונת.  במקרים מסוימים,  תאונה היא אירוע חד פעמי וחריג בתפקוד, אך במקרים רבים, יכולה תאונה להיות ביטוי לאפיונים ולנטיות אישיות המובילות ל'מועדות לתאונות'  (accident proneness). מועדות כזו  עשויה לבוא לידי ביטוי בתאונות ובכשלים במישורים שונים של התפקוד האינדיויודאל: בתעסוקה, בספורט, בנהיגה, בבית.

מושג ה'מועדות לתאונות' הועלה בשנות ה-30-40 ומאז עבר שינויים משמעותיים באופן הגדרתו. הגישה הקיימת כיום היא כי גורמים שונים מובילים להתנהגויות סיכון ולכשלים שונים. אחד המודלים המובילים במיפוי סוגים שונים של כשלים בתפקוד, הוא ה-GENERIC ERROR MODELING  SYSTEM של REASON (1990). על פי מודל זה, כשלים בתפקוד יכולים להיות מסוג טעויות (lapses)- היסח הדעת בעיקר, שגיאות (errors) – שיקול דעת וקבלת החלטות שגויים ו- עבירות (violations) – התנהגויות מכוונות של סיכון ואי קיום תקנות. בעוד שבעיות בתפיסה, קשב ובקרה עצמית עשויות להשפיע יותר של שגיאות וטעויות בתפקוד, בעיות של נונקונפורמיות, חיפוש ריגושים ועמדות בעייתיות תשפענה יותר על ביצוע עבירות ואי קיום תקנות.

בהרצאה זו תוצג סקירה של הפסיכולוגיה של הבטיחות והתפתחות מושג ה'מועדות לתאונות'. יוצגו משמעויות יישומיות לעולם התעסוקתי, בעיקר בעיסוקי בטיחות שונים, כמו בתעשייה, בבניין, במעבדות, בעבודה עם חומרים מסוכנים, בבתי חולים, בנהיגה וכו. פרקטיקות של מיון ואבחון למועמדים לעיסוקים בעלי רגישות בטיחותית, הדרכה, חקר תאונות וייעוץ ארגוני יוצגו ככלי עזר חשובים לארגון מבחינת מניעת תאונות ושיפור בטיחות

אודות המרצה

פסיכולוגית ראשית מכון 'מדיטון-אדם' – מכון לאבחון, מיון והדרכה בתחום הבטיחות